Czy moje dziecko ma wzmożone napięcie mięśniowe?

Co to jest wzmożone napięcie mięśniowe? 

To sytuacja, w której nie ma zachowanej zrównoważonej pracy pomiędzy grupami mięśni odpowiedzialnymi za zgięcie i wyprost. U noworodków i niemowląt może to wpływać na rozwój dużej i małej motoryki. To z kolei bezpośrednio przekłada się na rozwój m.in. percepcji, społeczny, mowy itd. Jednym słowem zbyt duża aktywność pewnych grup mięśni znacząco zaburza harmonijny rozwój dziecka. 

Czy zaburzenia napięcia występują w całym ciele?

Nie zawsze. Dystrybucja napięcia może być bardzo różna. Często wzmożone napięcie występuje tylko miejscowo, (np. w obrębie niedużej grupy mięśniowej) lub może występować tylko w kończynach górnych i/lub dolnych. Wzmożone napięcie mięśniowe może również być obecne wraz z obniżonym napięciem w innych rejonach ciała, np.: wysokiemu napięciu mięśniowemu w kończynach może towarzyszyć niskie napięcie w tułowiu). Fizjoterapeuta w trakcie wizyty poprzez obserwację spontanicznej aktywności dziecka oraz badanie, stwierdza z jakim rodzajem zaburzenia ma do czynienia. Na tej podstawie dobiera odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Co może wskazywać na wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka?

– Problemy z karmieniem (np.: nieefektywne ssanie, problem z chwytaniem brodawki),
– Odginanie się podczas noszenia na rękach i/lub karmienia,
– Nasilone ulewanie,
– Ciało dziecka często wygina się w łuk w czasie leżenia na plecach,
– W pozycji na brzuchu dziecko wygina się w łuk, unosi niezwykle wysoko głowę, ściąga łopatki i/lub nie podpiera się na przedramionach,
– Brak osiągnięcia linii środkowej ciała (np. łączenia rąk przed klatką piersiową) po ukończeniu 3 miesiąca życia,
– Brak umiejętności obracania się z pleców na brzuch po ukończeniu 6 miesiąca życia.

Jeśli u Waszego dziecka występuje przynajmniej jedna z powyżej wymienionych sytuacji, warto skonsultować to z fizjoterapeutą. W trakcie wizyty terapeuta wykluczy lub potwierdzi zaburzenia napięcia mięśniowego. U większości maluchów taka sytuacja nie jest powodem do zmartwienia. Szybko wdrożone postępowanie terapeutyczne pozwoli na uniknięcie dalszy zaburzeń prawidłowego rozwoju dziecka. Oczywiście jest grupa dzieci, które charakteryzuje patologicznie wysokie napięcie mięśniowe związane z różnymi jednostkami chorobowymi. Dlatego też, w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z porady specjalisty.