4 błędy, których należy unikać by dziecko rozwijało się prawidłowo.

PODNOSZENIE DZIECKA Z RĘKĄ UŁOŻONĄ POD MIEDNICĄ I GŁOWĄ

Taka technika podnoszenia dziecka powoduje wzmożoną aktywność prostowników (w szczególności grzbietu). Częste stosowanie tego sposobu może przyczynić się do powstania zaburzenia napięcia w obrębie niektórych grup mięśni. Brak zrównoważonej pracy mięśni jest przyczyną nadmiernego odginania się dzieci do tyłu i zaburza harmonijny rozwój motoryczny malucha. 

Adobe Stock

NOSZENIE DZIECKA W PIONIE, PRZODEM DO SIEBIE

Poniższa ilustracja znakomicie pokazuje dlaczego takie noszenie wpływa niekorzystnie na rozwój niemowlęcia. Rodzic chcąc podtrzymać główkę dziecka prowokuje wyprost całego ciała malca. Nawet, jeśli główka pozostanie oparta o ciało rodzica, aktywność mięśniowa dziecka skierowana jest w kierunku wyprostnym. Dodatkowo takie noszenie dziecka wymusza rozdzielenie jego ramion co przyczynia się do wzmożonego napięcia okolicy międzyłopatkowej i może skutkować poważnymi problemami m.in. z podporem w leżeniu na brzuchu i tym samym z akceptacją przez dziecko tej pozycji. 

Adobe Stock

UNIKANIE UKŁADANIA DZIECKA NA BRZUCHU

Pozycja leżenia na brzuchu jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju motorycznego dziecka więc nie powinno się jej pomijać w codziennej aktywności dziecka. Problemy z jej akceptacją często wynikają z zaburzeń napięcia mięśniowego. Wbrew pozorom w pozycji tej najbardziej aktywną grupą mięśniową nie są wcale mięśnie znajdujące się na plecach i z tyłu szyi dziecka. By maluch był w stanie komfortowo leżeć na brzuchu niezbędna jest prawidłowa aktywność przedniej ściany tułowia – mięśnie klatki piersiowej, które pozwalają na uzyskanie prawidłowego podporu oraz mięśnie brzucha, dzięki którym niemowlak będzie miał stabilną pozycję na podłożu. Bardzo istotne jest, by od samego początku dziecko było kładzione na brzuchu na stabilnej, czyli niezbyt miękkiej i uginającej się powierzchni. Jeśli dziecko wywraca się na boki oraz bardzo płacze w tej pozycji, prawdopodobnie nie radzi sobie z jej utrzymaniem i wymaga wsparcia. 

Adobe stock

NOSZENIE DZIECKA PRZODEM DO ŚWIATA W NOSIDŁACH

Niemowle noszone w ten sposób, układa się w nadmiernym wyproście co jest pozycją odwrotną do oczekiwanej fizjologicznej pozycji dziecka w tym okresie jego życia. Mięśnie brzucha malca są nadmiernie rozciągnięte i tym samym osłabione z kolei mięśnie grzbietu oraz mięśnie międzyłopatkowe wykazują bardzo dużą aktywność. Stawy biodrowe są w nieprawidłowym ułożeniu ze względu na zbyt duże przywiedzenie nóg do siebie. Sprawia to, że długotrwałe noszenie przodem do świata w nosidłach może skutkować poważnymi zburzeniami rozwoju motorycznego oraz nieprawidłowościami w ustawieniu kręgosłupa i miednicy. 

https://boba.com/blogs/boba-reads/strollers-baby-carriers-and-infant-stress